ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام كاربري *
رمز عبور *
من را به خاطر داشته باش

ساخت يك حساب كاربري

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده مورد نیاز است.
نام *
نام كاربري *
رمز عبور *
تكرار رمز عبور *
ايميل *
تكرار ايميل *

 

مدیریت ریسک و بانکداری الکترونیکی

مدیریت ریسک و بانکداری الکترونیکی

  بانکداری الکترونیکی به دلیل ماهیت گستردگی و شعار همه کس, همه جا با هر رسانه ای ویژگی های...

 چگونه اسكناس های تقلبی را تشخیص دهیم؟

چگونه اسكناس های تقلبی را تشخیص دهیم؟

در اسكناس‌های چاپ شده توسط بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران موارد متعددی از خصوصیات امنیتی وجود...

 تماشای فیلم‎های 3بعدی به دید انسان کمک میکند

تماشای فیلم‎های 3بعدی به دید انسان کمک میکند

برخی بیماران دچار اختلال دید 3بعدی که نمی‎توانستند عمق تصاویر را درک کنند، با تماشای فیلم‎های...

 رفع تحریم ایران توسط Adobe

رفع تحریم ایران توسط Adobe

چندی پیش به گوش می‌رسید که ادوب، شناسه‌های ایرانی را بلاک می‌کرد اما شاید به دلیل لغو تحریم‌های...

10 شغل با بیشترین درآمد پیش‌بینی شده در سال 2014

10 شغل با بیشترین درآمد پیش‌بینی شده در سال 2014

  اکنون همه ما می‌دانیم که شغل‌های مرتبط با طراحی و تولید نرم‌افزار در حال قبضه کردن تمامی...

این توصیه های پولی را تا جوان هستید، جدی بگیرید

این توصیه های پولی را تا جوان هستید، جدی بگیرید

بعضی کارها را آدم ها تا جوان هستند باید بیاموزند و آن را برای خود به شکل عادت در آوردند. یکی از...

مزایا و مشکلات کار در خانه چیست؟

 آنچه موجب نوآور بودن یک شرکت می‌شود چیست؟ مسلما یک ابتکار خلاقانه کافی نیست. اینکه لغت نوآوری در...

دارندگان سهام عدالت مراقب باشید

سازمان خصوصی‌سازی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به شیوه‌های جدید کلاه‌برداری، از دارندگان سهام...

دور جدید افزایش حقوق کارگران/ سنوات ۲ برابر می‌شود

نشست فوق العاده شورای عالی کار با موضوع بررسی نرخ پایه سنوات کارگران و تطبیق آن با عوامل بهره‌وری...

آغاز پرداخت وام 20 میلیونی وديعه مسکن

خبرگزاری مهر: مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: بانک مرکزی بخشنامه پرداخت وام‌های...

 • مدیریت ریسک و بانکداری الکترونیکی

  مدیریت ریسک و بانکداری الکترونیکی

  چهارشنبه, 07 فروردين 1392 06:37
 • چگونه اسكناس های تقلبی را تشخیص دهیم؟

  چگونه اسكناس های تقلبی را تشخیص دهیم؟

  سه شنبه, 28 خرداد 1392 16:16
 • تماشای فیلم‎های 3بعدی به دید انسان کمک میکند

  تماشای فیلم‎های 3بعدی به دید انسان کمک میکند

  سه شنبه, 04 تیر 1392 16:06
 • رفع تحریم ایران توسط Adobe

  رفع تحریم ایران توسط Adobe

  پنج شنبه, 13 تیر 1392 11:12
 • 10 شغل با بیشترین درآمد پیش‌بینی شده در سال 2014

  10 شغل با بیشترین درآمد پیش‌بینی شده در سال 2014

  پنج شنبه, 18 مهر 1392 16:10
 • این توصیه های پولی را تا جوان هستید، جدی بگیرید

  این توصیه های پولی را تا جوان هستید، جدی بگیرید

  چهارشنبه, 08 آبان 1392 15:36
 • مزایا و مشکلات کار در خانه چیست؟

  سه شنبه, 06 آبان 1393 13:24
 • دارندگان سهام عدالت مراقب باشید

  شنبه, 10 آبان 1393 13:22
 • دور جدید افزایش حقوق کارگران/ سنوات ۲ برابر می‌شود

  دوشنبه, 19 آبان 1393 11:23
 • آغاز پرداخت وام 20 میلیونی وديعه مسکن

  دوشنبه, 01 دی 1393 19:08

آیا باید نرخ سود سپرده های بانکی کاهش یابد؟

سپرده گذاري مردم نزد بانكها از دو لحاظ داراي اهميت است: نخست آن كه پولي كه مردم به بانكها مي سپارند، توانایی وام دهي بانك ها را افزايش مي دهد بنابراین بانكها مي توانند از محل پس اندازهاي جمع آوري شده وام هاي جديد بيشتري در جهت امور توليدي و سرمايه گذاري تأمين كنند.
دومين اهميت افزايش سپرده هاي مردم نزد بانكها اين است كه وقتي مردم ترجيح دهند پول خود را نزد بانك نگهداري کنند، از حجم پول در گردش كاسته شده و اين امر كاهش نرخ تورم و در نتيجه افزايش قدرت خريد مردم را در پی خواهد داشت. همين عوامل باعث شده كه بانكها به شیوه های گوناگون مردم را به سپرده گذاري تشويق کنند و به اين ترتيب به رونق اقتصادي كشور كمك كنند.


یکی از عوامل مؤثر بر جذب سپرده ها توسط بانک ها  نرخ سود سپرده هاست، نرخ سود بايستي به ميزاني مشخص شود كه براي سپرده گذار نگهداري پول در بانك جذاب باشد، به خصوص بايد يك تناسب منطقي بين اين نرخ و نرخ سود در بازار آزاد وجود داشته باشد.
همچنین نرخ سود باید متناسب با شرایط بخش واقعی اقتصاد کشور و آینده ای که برای شاخص های کلان پیش بینی شده، تعیین و اعمال شود نه شاخص های عملکرد اقتصاد در گذشته.
طبق گزارش روابط عمومی بانک مرکزی رییس کل بانک مرکزی پیش‌تر اعلام کرده بود: نرخ هایی که فعالان بانکی کشور برای سود سپرده ها توافق کرده اند نیز از همین منطق پیروی می کند و به همین دلیل هم مورد تایید بانک مرکزی قرار گرفته است و بر اعمال آنها نظارت خواهد شد.
همچنین طبق اعلام بانک مرکزی با توجه به ساختار تعیین و پرداخت نرخ سود سپرده در چارچوب بانکداری بدون ربا در کشور، نرخ سود اعلامی توسط بانک ها به هیچ وجه جنبه قطعی ندارد.
یکی از نگرانی هایی که برای سپرده گذاران وجود دارد مربوط به محدودیت مدت سپرده ها در شرایط جدید است که مدت یک سال تعیین شده است که بانک مرکزی اعلام نموده هیچ محدودیتی برای سپرده گذاری بیش از یک سال وجود ندارد و در شرایط جدید صرفا" نرخ سود علی الحساب برای یک سال و در ابتدای هر سال تعیین می شود یعنی نرخ سود علی الحساب در هر سال متناسب با عملکرد بخش واقعی اقتصاد خواهد بود.
نرخ سود انواع سپرده های بانکی از سوی این بانک بین 10 تا 22 درصد تعیین و ابلاغ شده است و به نظر می رسد عملیاتی شدن آن، رشد بازار سرمایه را به دنبال داشته باشد.
نرخ سود در اكثر كشورها ماهيانه اعمال مي شود،اما نرخ سود در ايران ساليانه است. يكي از دلايل اين امر علي الحساب بودن نرخ سود است و براساس دستور بانك مركزي نبايد نرخ سود قطعي در بانك ها تعيين شود.
لازم به ذکر است که ایران پس از آرژانتين با ۲۲.۵۰ درصد و كشور ونزوئلا با ۱۶.۵۶ درصد، با ۱۴.۱۵ درصد در رتبه سوم بالاترين نرخ سود يا بهره بانكي قرار دارد.

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس جمهور درزمینه میزان سود سپرده های بانکی در چهارمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید در گفت و گویی با تسنیم اظهار داشت: نرخ تورم که از ابتدای دهه ۹۰ شتاب افزایشی گرفت و در فصل اول سال ۹۲ به اوج رسید از فصل دوم سال ۹۲ روند کاهشی به خود گرفت و این روند تا کنون ادامه داشته است.

وی با انتقاد از افزایش نرخ سود بانکی در شرایطی که تورم در حال کاهش است، این اقدام بانک‌ها را مانع خروج از رکود ارزیابی کرد و در عین حال گفت: با کاهش دستوری نرخ سود بانکی مخالفم.
وی ادامه داد:در شرایطی که انتظار می رفت به دنبال کاهش نرخ تورم ، نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه فاصله بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی در مسیر افزایشی قرار گرفت به گونه ای که نرخ سود حقیقی به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

نیلی تصریح کرد: حال در شرایطی که نرخ تورم کاهش یافته و حتی نرخ سود بانکی پایین تر از نرخ های فعلی نیز برای سپرده گذاری قابل قبول است این سوال مطرح می شود که چه عواملی منجر به افزایش نرخ سود بانکی علی رغم کاهش تورم شده است؟ همچنین اینکه چه بنگاه هایی توان جذب تسهیلات با نرخ بالا را دارند حائز اهمیت است و اینکه آیا کاهش نرخ سود بانکی ضروری است یا خیر؟ و اگر کاهش آن ضروری است این امر چگونه باید صورت گیرد.

وی با تاکید براینکه هرچند با توجه به معایبی که نرخ سود بالا مانند افزایش هزینه های بنگاه، ایجاد زمینه رکود بنگاه ها و … دارد کاهش نرخ سود بانکی ضروری است، اظهار داشت: اما کاهش دستوری نرخ سود بانکی و بدون توجه به سازوکار نامناسبی با توجه شرایط فعلی و در حالی که مشکل اصلی بانکها به قوت خود باقی است نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه به افزایش فساد مالی در پرداخت تسهیلات و افزایش احتمال خروج سرمایه از بانک ها و هجوم به بازار های موازی مانند بازار های غیر متشکل پولی و بازار ارز منجر خواهد شد.

نیلی تصریح کرد: برای کاهش نرخ سودبانکی و حل مشکل نظام بانکی راه حل هایی چون بازپرداخت بدهی دولت به بانک ها ، ایجاد بازار بدهی و ایجاد بازار متشکل برای سود بین بانکی برخورد قاطع بانک مرکزی با بانک ها و موسسات فاقد مجوز ، تقسیط بدهی بانک ها به بانک مرکزی و رعایت انضباط در عملکرد توسط بانک قابل توصیه است.
علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این خصوص  در نشست هم‌اندیشی مدیران عامل بانک‌های عامل کشور با معاون اول رئیس‌جمهور در گفت و گویی با مهر از تمایل برخی بانک‌ها برای افزایش بنگاه‌داری انتقاد کرد و گفت: هرچند بانک‌ها در سال‌های گذشته بنا به دلایلی به سمت بنگاه‌داری کشیده شده‌اند، اما در برخی از موارد بانک‌ها منابع را به سمت فعالیت‌های خود هدایت می‌کنند.
طیب نیا تصریح کرد: دستیابی به اهدافی که درزمینه رشد اقتصادی دنبال می‌شود مستلزم این است که مشکل تنگنای اقتصادی را رفع کنیم به‌نحوی‌که سرمایه در گردش بنگاه‌ها تأمین شود.

نظام بانکی مؤثرترین نهاد در خروج از رکود

وزیر اقتصاد ادامه داد: نظام بانکی اثرگذارترین نهاد در زمینه خروج از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی است؛ لذا دولت از بانک‌ها انتظار دارد در تجهیز منابع مالی با توجه به شرایط خاص که بالاتر بودن نرخ سود سپرده‌ها در مقایسه با تورم است اقدامات لازم را انجام دهد.

حمایت از تولیدکنندگان با نرخ پایین سودهای بانکی

بالا بودن سودهای بانکی علاوه بر مشکلات به وجود آمده برای مردم عادی در بخش تولید هم مشکلاتی را به وجود می‌آورد که تولید را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

حل معمای نرخ سودبانکی بر عهده کیست؟

حال با وجود اینکه نرخ سودهای بانکی از سوی شورای پول و اعتبار برای بانک مشخص‌شده است کسی آن را رعایت نمی‌کند که این‌یک تخلف بانکی می‌باشد ولی کسی به این موضوع رسیدگی نمی‌کند و دراین‌بین چه کسی باید معمای نرخ سود بانکی را حل کند آیا بانک مرکزی باید وارد شود و یا دولت اقدامی را انجام دهد.

فعلاً که کسی به فکر این موضوع مهم نیست و قاطعانه وارد نشده است تا جلوی برخی بهانه‌های بانک ها را بگیرد و بخشنامه‌ای را در ابتدای امسال صادر کرده‌اند را عملی کند و به این بی‌نظمی‌ها پایان دهد.

به اشتراک بگذارید

FacebookMySpaceDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS Feed

تبلیغات 

افراد آنلاین

ما 39 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شما اینجا هستید: Home مقالات قوانین و دانستنیهای بانکی آیا باید نرخ سود سپرده های بانکی کاهش یابد؟